List of National Sports Award winners 2020

This year a whopping 74 were picked for the national honours, including an unprecedented five Rajiv Gandhi Khel Ratnas and 27 Arjuna awardees.

List of National Sports Award winners 2020
List of National Sports Award winners 2020
    Follow us on
  • The Sports News Google News
  • The Sports News Telegram

This year a whopping 74 were picked for the national honours, including an unprecedented five Rajiv Gandhi Khel Ratnas and 27 Arjuna awardees.

Following is the list of National Sports Award winners for the year 2020:

Rajiv Gandhi Khel Ratna Award

Rohit Sharma (Cricket), Mariyappan Thangavelu (Para-Athletics), Manika Batra (Table Tennis), Vinesh Phogat (Wrestling), Rani Rampal (Hockey).

Arjuna Award

Atanu Das (Archery), Dutee Chand (Athletics), Satwik Sairaj Rankireddy (Badminton), Chirag Chandrasekhar Shetty (Badminton), Vishesh Bhriguvanshi (Basketball), Manish Kaushik (Boxing), Lovlina Borgohain (Boxing), Ishant Sharma (Cricket), Deepti Sharma (Cricket), Sawant Ajay Anant (Equestrian), Sandesh Jhingan (Football), Aditi Ashok (Golf), Akashdeep Singh (Hockey), Deepika (Hockey), Deepak (Kabaddi), Kale Sarika Sudhakar (Kho Kho), Dattu Baban Bhokanal (Rowing), Manu Bhaker (Shooting), Saurabh Chaudhary (Shooting), Madhurika Patkar (Table Tennis), Divij Sharan (Tennis), Shiva Keshavan (Winter Sports), Divya Kakran (Wrestling), Rahul Aware (Wrestling), Suyash Narayan Jadhav (Para-Swimming), Sandeep (Para-Athletics), Manish Narwal (Para Shooting).

Dronacharya Award

Life- Time Category

Dharmendra Tiwary (Archery), Purushotham Rai (Athletics), Shiv Singh (Boxing), Romesh Pathania (Hockey), Krishan Kumar Hooda (Kabaddi), Vijay Bhalchandra Munishwar (Para Powerlifting), Naresh Kumar (Tennis), Om Parkash Dahiya (Wrestling).

Regular Category

Jude Felix (Hockey), Yogesh Malviya (Mallakhamb), Jaspal Rana (Shooting), Kuldeep Kumar Handoo (Wushu), Gaurav Khanna (Para Badminton).

Dhyan Chand Award

Kuldip Singh Bhullar (Athletics), Jincy Philips (Athletics), Pradeep Shrikrishna Gandhe (Badminton), Trupti Murgunde (Badminton), N Usha(Boxing), Lakha Singh (Boxing), Sukhvinder Singh Sandhu (Football), Ajit Singh (Hockey), Manpreet Singh (Kabaddi), J Ranjith Kumar (Para-Athletics), Satyaprakash Tiwari (Para Badminton), Manjeet Singh (Rowing), Late Shri Sachin Nag (Swimming), Nandan Bal (Tennis), Netarpal Hooda (Wrestling).

Tenzing Norgay National Adventure Awards

Anita Devi (Land Adventure), Col Sarfraz Singh (Land Adventure), Taka Tamut (Land Adventure), Narender Singh (Land Adventure), Keval Hiren Kakka (Land Adventure), Satendra Singh (Water Adventure), Gajanand Yadava (Air Adventure), Late Magan Bissa (Life Time Achievement).

Maulana Abul Kalam Azad (MAKA) Trophy: Panjab University, Chandigarh

Rashtriya Khel Protsahan Puruskar: Lakshya.

Identification and Nurturing of Budding and Young Talent: Lakshya Institute, Army Sports Institute.

Encouragement to sports through Corporate Social Responsibility: Oil and Natural Gas Corporation (ONGC) Ltd.

Employment of sportspersons and sports welfare measures: Air Force Sports Control Board.

Sports for Development: International Institute of Sports Management (IISM).